pátek 4. března 2016

Hebce i zářivě

Rozepsané příspěvky, které mám přichystané sem na blog se poslední měsíce štosují.
Některé čekají na fotky které jsou dosud jen v konceptu v hlavě.
Některé čekají na text a dobrou příležitost.
Některé čekaly už tak moc dlouho, že jejich aktuálnost nenávratně vyprchala.

Jeden z nich - mnohokrát přepisovaný, je na téma, které u nás doma pravidelně začínáme řešit začátkem školního roku a přestáváme řešit na jaře.
A letos jej díky novému zákonu řešíme nejen my :o) a i díky tomu se nedostal do kategorie "dávno pasé".
Reflexky.

Příznám se, že na nich skoro ujíždíme. Hlavně tedy tatínek. :o) Ale i já mám nutkání na všechny nově koupené (a zděděné) bundy přidat zářivý prvek. A čím jsou děti starší, pohyblivější a  samostatněji se přepravující, přidávám reflexky nejen na bundy.
Za poslední roky jsme vyzkoušeli vícero výrobců převážně nažehlovacích typů reflexek. A až letos jsme konečně narazili na ty "nej".

Koupila jsem je u Unuodesign. Když dorazily, trošku mne vykolejilo, že byly na aršíku i s "okolím". Tedy větší kus jednolité stříbrné plochy s jemnými obrysy obrázků. Nepřečetla jsem si totiž, že budu muset nechtěné okolí obrázků před nažehlením z pomocné fólie sloupnout.
Prvotní "achjo" plynule přešlo do "paráda!" ve chvíli, kdy jsem zjistila, že ono nechtěné okolí jde vypreparovat nejen velmi lehce, ale když obrázky šikovně obstříhnu, zbyde mi spousta velkých odstřižků k dalšímu kreativnímu vyřádění. Skvělý bonus navíc.  Na stůl šly hned ozdobné děrovačky a nůžky a pak už se jen zvětšovala hranička nově "ozářených" kusů oblečení.

A pak ještě nebytná fáze testování.
Za provozu, v dost drsném zatížení natahováním, otěrem, praním, sušením v sušičce, opakovaným žehlením....
Máme zkušenost s vícero dodavateli  reflexek, a po zkušenostech jem nečekala žádné zázraky. Některé dopadly po prvním vyprání, nebo kratším nošení a praní, neslavně. Odlupovaly se, praskaly, odpadávaly...
Proto velmi ráda můžu reflexní nažehlovačky z Unuodesign.cz doporučit.
Drží nejen na zimních bundách, softshelu, šusťáku, riflovině, úpletu, ale i na materiálech s vlasem jako třeba samet a velsoft.
A chcete vědět jak vypadají tyto nažehovačky na pružném úpletu po cca 30 (!) praních a skoro stejném počtu sušení v sušičce?
Takhle:

Na detailu dole uprostřed je vidět jedinná "neplecha". Reflexka je nažehlená přes hodně vysoký šev a ještě zeslabená vyraženými hvězdičkami. V tomto místě po cca pátém vyprání praskla. Hned vedle, je ale obdélníček na stejném materiálu také nažehlený přes šev, ovšem bez hvězdiček, a tam drží stále skvěle.
Ještě jedna detailní fotka, jak se nažehlovací fólie chová na pružném podkladu při přežehlení přes šev - tentokát plochý.


Použití  na hodně chlupatém welsoftu (růžový základ) a bambusovém froté (aplikace medvídka).
Tady byla frekvence praní o něco menší (Mariánka narozdíl od Toníka nechodí ze školy potokem. ;o).

I tady drží nažehlovačky bez ztráty kytičky a to i přes použití na hodně vysokém vlasu.

A poslední ukázka použití na sametovém úpletu, prodávaném většinou pod označením "kojenecký plyš". 

Je ze stejného obchodu. Dostala jsem možnost jej otestovat v něžně růžové barvě a opět jsme to vzali vcelku důkladně :o).

Tady je opět v čepičkové variantě kombinován zase s reflexkami. Stříbrná barva fólie samet krásně doplňuje a vzor jednoduchých puntíků vypadá krásně na denním světle a ještě zajímavěji při ozáření ve tmě.
 
 
Vyprat jsme čepičku stihli zatím jen 3x, ale vzhledem k předchozím zkušenostem jsem si jistá, že vzhled zářivých puntíků ani do budoucna neutrpí.

No, a ze zbytku :o)  tohoto heboučkého materiálu jsem ušila Mariánce ještě jednoduchý jarní kabátek s tříčtvrtečním rukávkem.


Protože materál není oboulicní (tzn. že vlas je jen z líce), přední díly jsem ušila dvojité - "vypodšívkované" stejným materálem.


Ještě moje postřehy k samotnému materiálu:
Jedná se o měkoučký, převážně bavlněný úplet s menším množstvím polyesteru, před šitím je tedy určitě nutné látku vysrážet. Nesrazí se nijak závratně, ale nechtěné zkrácení např. nohavic, by mohlo ušité luxusní tepláčky předčasně přesunout do police "vyrostla z toho - poslat dál". ;o)    Díky dobré hřejivosti z něj totiž kraťasy na teplé dny asi nebudou.
Ani při prvním praní tenhle růžový odstín barvu nepustil.
Stejně jako  klasický samet je i tato pružná varianta náchylná na "přeleženiny". Proto potřebuje žehlit (nejlépe s napařováním) z rubu, nebo z líce přes plátno. A při nošení je třeba určité "pomačkání" akceptovat.
Při stříhání je taky nutné dávat pozor na směr položení dílů na látku - aby směr vlasu byl vždy jedním směrem, nejlépe směrem dolů. 
Je pružný v podélném i příčném směru a díky tomu vhodný na cokoli u čeho požadujete pohodlí i krásný vzhled. Už název výmluvně naznačuje, že na šití pro malíčky je dokonalý. Ale ani sebe bych nešidila a hodlám si z něj ušít alespoň jednu mikynu. ;o)

Další kousky z mého blogového šuplíku zase příště.
Krásné předjarní dny vám všem ♥.

Jana5 komentářů:

Andrea ♥ Hejdučka řekl(a)...

Tak pod první odstavec bych se mohla doslova podepsat i když na rozdíl od tebe já teď alespoň něco pouštím do světa ;-)

Lucie řekl(a)...

Jani, z Marjánky je krásná slečna! Rostou ty děti jako z vody... A šití máš krásné, jako vždy - zbožňuju tvůj rukopis!
Zdraví Lucka z Vysočiny

majdalena řekl(a)...

Krása♥

ac market řekl(a)...

descargar apk
descargar root explorer apk
descargar whatsapp plus apk

عبده العمراوى řekl(a)...شركة جلى رخام وسيراميك بالظهران
شركة جلى رخام وسيراميك بالخفجى
شركة فحص فلل قبل الشراء بالهفوف
شركة جلى رخام وسيراميك بالخبر