čtvrtek 3. května 2012

Pam, pam, pampelišky v žlutém klobouku.....

...........prý si posedaly, ráno na louku.........

Tohle žlutozlaté nadělení ve tvaru malých sluníček je každý rok malým svátkem pro všechny tajné holčičí víly.
Čím jsem starší, tím méně mám ráda takové to zbytečné trhání kytek, na kterých se jinak mohou zdatně přiživit včely a další hmyzouši, ale pampeliškový věneček prostě patří k dětství každé holčičky.
Navíc - taková společná něžná holčičí chvilka, kdy můžu svojí berušce předat něco z tradic a svých zkušeností, určitě patří k momentům, které jí mohou utkvět v paměti, a které si třeba ponese sebou do života jako fajn kotvu - jistotu v kořenech.


A pak ta možnost poslat vílí věneček večer po hře vodou po potoce a dívat se jak se točí, občas zasekne a pak mizí někde na dolanském konci dědiny....zkuste to.... uvidíte o čem mluvím :o)

No a jakou pampeliškovou aktivitu vymyslet pro kluky?
Pískání na pampelínovou stopku nám moc nešlo....
Tož Matýsek se natíráním pampeliškami zvládl během jedné procházky změnit do žluta na číňana a to včechno za zdatného ostřelování všech souputníků pampeliškami.
No a s Toníkem jsme jedno dopoledne zkusili oživlé chobotničky a šnečky.
To jen pampeliškové stonky natrháte na proužky - z těch se stočí šnečci, některé můžete na jednom konci nechat spojené - z těch budou zase chobotničky.

A pak je jen hoďte do misky s vodou, a ony se začnou samy před vašima očima smotávat a točit do klubíčka.  Tonyho to bavilo hezkou hodinku. :o)
Tak než pampelišky odkvetou - skočte si k nim alespoň přivonět. On ten žlutý nos krásně sluší k rozesmátým tvářím. ;o)


j ♥

10 komentářů:

Lenka - Nej šicí stroje řekl(a)...

V úterý jsme sekali trávu v jabloňovém sadu, tráva zelená, pampelišky žluté, jabloně jako nevěsty. Jája mi upletla věneček, Kuba mi donesl pampelišku do vlasů

no idylka

... jenom kdyby ty pampelišky šly vyprat ;)

Lenka řekl(a)...

Božínku..Janičko, Tys mě vrátila tak o 40 let zpět!No jasně, že si (černobíle) vzpomínám na chobotničky, na střílečky pampeliškami, na žluté nosy a na kolečka na oblečení, která fakt nešla nikdy vyprat!....
A taky na věnečky... A já kráva teď chodím po zahradě a pampelišky vyrývám, abychom měli "vystajlovaný" trávník.... Já kráva... :o))
Janičko, dneska díky Tobě budu usínat s úsměvem...Děkuji.

Deby and Jack řekl(a)...

To zní nádherně, taky bych už chtěla ty pampelišky s někým plést...:-)
A Marijánka má krásné handmade šatičky:-)

AnďaH řekl(a)...

Téééda , ty chobotničky musíme vyzkoušet!DOmišek trhá pampelišky na každé vycházce a pak je rozdává prodavačkám v obchodě :-)

lila řekl(a)...

Jani, už som si hovorila, že som Ťa dlho nevidela. Tá Tvoja Mariánka je ako víla.

estra řekl(a)...

Jani, my máme pampelišky kol kolem všude kam se podíváš. krouceninky jsme vždycky také dělaly (se ségrou). Stonky jsme namáčely přímo v potoce, co nám teče u domu. My je rozdělaly na proužky a nahoře nechaly ten květ.
Bohužel letos nevím, nevím, zda je stihneme. Trčíme doma s neštovicemi. No snad už příští týden budeme moci vykouknout....
Mějte se hezky.
Edita (estra).

P. řekl(a)...

Nedávno mi Elenka běhala se žlutým nosem, připomněla jsi mi, že jim musím prozradit malé pameliškové stonkové tajemství...kolik jsme si jako děti s pampeliškama nahrály!!!

Jana Cingr řekl(a)...

Pampelišky jsou evidentně téma s úsměvem na tváři :o)
Já mám letošní jaro jaksi víc ve znamení předávání tradic... ani nevím jak se to stalo.
Ještě začínáme se švihadlem a skákací gumou... (sousedi mají o zábavu postaráno :o))
Jo, holky - apropo - fleky od pampelišek - když nejsou nějak extra staré, docela na ně funguje žlučové mýdlo. Jde koupit i v elegantní tekuté formě třeba v DM drogerii. škoda že nefunguje taky na fleky od vodovek a od banánů.... ;o)

Renata řekl(a)...

pampelišky taky miluju :o) a děti dovádějí v pampeliškách o stošest "o)

Monika řekl(a)...

Ahoj Jani, úplně jsem zapomněla, že se stopky kroutí, zítra si to hned vyzkoušíme, ať nejsou naše děti ochuzené...
Měj se moc hezky :-) a díky