pondělí 9. ledna 2012

Šití jako diagnóza - aneb "my tříí králóvé jdémé k váám"

Jak se pozná, že je šití už nemoc? Zřejmě se to pozná tehdy, když si švadlena nemůže pomoct a šije i věci, které se jinak běžně dělají z jiných materiálů. A to mnohem jednodušeji... Třeba tříkrálové koruny.
(A taky tehdy, když se jí manžel kousavě zeptá, jestli nechce ušít futrál na auto, a ona si ho hned v hlavě do detailů představí ....)

No, ale protože veřejně a bez obalu přiznat, že jsem blázen, mi trochu křiví ruce na klávesnici, přidám ještě obhajobu, proč u nás dostaly šité koruny přednost před papírovými.

Takže:
a) VÝDRŽ
- kvůli trpkým zkušenostem s drsným zacházením Kročat s čímkoli, upřednostňuju věci, které zničit dá trochu práce.... Látka versus papír - jednoduchá volba.
b) MNOHOSTRANNÉ VYUŽITÍ
- nejrůznější převleky a kostýmy (u nás familiérně zvané "hastrošárny") pořád patří k nejoblíbenějším hračkám našich dětí (poštovní doručovateka i sousedé si už zvykli na Kročata v neobvyklých domácích úborech). Takže koruny takhle budou sloužit celoročně.
c) VYBAVENOST SYSLÍRNY
- zatímco tvrdý papír v potřebné velikosti jsem onoho 6. prosince doma prostě nenašla, látek i výztuh mám pořád slušnou zásobu. Takže další bod ve prospěch šité verze.

Pokud u vás moje obhajoba prošla, a šitou korunu byste taky klidně odzkoušeli, přidávám malá nápovědní fota jak na věc. (Původně to měl být hezky podrobný tutorial, ale nějak jsem pozapoměla v tom šicím rauši fotit.)
Vzhledem k tomu, že se nejedná o nic složitého, určitě bude stačit jen stručně:
Korunu v délce odpovídající obvodu hlavy načrtněnte na výztuhu, vystřihněte, zažehlete na látku, u dolního okraje odstřihněte přesně v šířce 1 cm od okraje výztuhy a zažehlete  okraj směrem do výztuhy.

Stejně tak zažehlete 1cm široký lem na druhém kusu látky totožného rozměru jako první. (První je ten s výztuhou :o))
Sešpendlete oba kusy látky (s výztuhou i bez) zažehlenými hranami přesně na sebe (lícem k líci) a těsně podél zubů koruny (výztuhy) obšijte.

Obstříhněte cca 0,5 cm od okraje výztuhy (spodní zažehlený okraj samozřejmě nestříhat!), odstřihněte špičky a nastřihněte v "údolíčkách" až těsně ke švu, protočte, rozžehlete, sešijte krátké strany - nejdřiv lícovou, pak rubovou polovinu, srovnejte sežehlené okraje k sobě a kolem dokola prošijte při dolním okraji.
Hotovo.

Přidávám fotku Matýska a Mariánky při letošní tříkrálové sbírce.
Mája má klasickou bílou korunu, která má imitovat tu papírovou, Maťa jako správný černý král Baltazar má "zlatou". A královský plášť jsem mu šila  už před lety ke 3. narozeninám - sametové froté, a saténová podšívka....  Je to evergreen mezi Kročecími hastrošárnami.  Je hojně nošen celých 5 let - teď už tedy hlavně nejmladším Toníčkem....

Ještě fotka našeho provorozeňátka v černé i bílé verzi.


(Mimochodem - v našem okolí je Matýsek, pokud vím, jedinný černý král. Zřejmě je málo obětavců ochotných mít příštích 5 dnů barvu v obličeji trochu do šeda ☺. Letos se z koledy vrátil celý ošudlaný. Na dotaz: proč má na tváři tolik bílých fleků, oznámil, že skoro každá babička z dědiny si na něho chtěla sáhnout a pohladit ho, a tak postupně přicházel o svou černou barvu. Dlužno dodat, že ho nepoznali ani někteří příbuzní... :o))

12 komentářů:

zuska7 řekl(a)...

Krásny príspevok :-)Tvoji malí koledníci nemajú chybu!Ďakujem aj za návod na korunku, využijem v budúcnosti aj ja pre svoje princezny.

vexa řekl(a)...

obhajoba prošla a děti máš kouzelný!

Lenka/Lilienka řekl(a)...

Myslím, že máte doma hodně veselo :-) A k tomu futrálu na auto - letos ho šily patchworkářky v Ostravě (samozřéjmě patch. vyzdobeno). To jen kdyby červíček hlodal :-)

Marvael řekl(a)...

Jani, jsi šikula největší. Korunky jsou super, my vyráběli tento víkend korunky z papíru u Jíti na návštěvě. Ještě, že je po jinak by jim je Jituška určitě po ušila a dětu by měli po zábavě:-)
Jinak obhajoba je vyčerpávající, není co dodat. Děti jsou úžasné. ZdravíM.

Lenka řekl(a)...

Ty Tvoje příspěvky Jani mě vždycky rozchechtají!!:o)))

Monika řekl(a)...

U vás fakt musí být veselo. To bych chtěla vidět, jak u vás po bytě chodí drak, princezna, král....musí to být skvělé....skvělá máma, tak skvělé děti....to je jasné....:-D

Už se těším na ten futrál na auto....ty ho určitě dáš....:-D

Amelie řekl(a)...

Nádherné koruny a koledníci taky.

AnďaH řekl(a)...

Korunky vypadají fakt trvanlivě. A koledníkům to moooc sluší.

Anonymní řekl(a)...

Obhajob netreba, uplne to chapu! Navic chybi bod za 4. latkove jsou proste hezciiiii!!!!

Josu uzasne - prevleky, deti, korunky, moc rada tu nakukuju.

Renata řekl(a)...

Pobavil mě ten uvod-kdy se dáš do toho futrálu na auto?
A dětem to sluší.Obzvlášť Matýsek je borec !!!
A ty jsi určitě adept na nejlepší mámu :o)

Jana Cingr řekl(a)...

:oD tak až teda bude ten futrál na auto, dodám ho i s tutorilem, jo?
Ale to hned tak nebude. Ovšem nějaké návody můžu v příštích dnech slíbit.
Se těště :o)
Leni ten v PW verzi by mne teda zajímal moc. Že by víc hlapů rejpalo stejně jako ten můj? :o) Řekla bych, že tohle je dobrý způsob jak jim vzít vítr z plachet ;o)
Všem vám moc děkuju za kukanec a vám, co mne i plácáte po zádech, obzvlášť. Jste můj dopping, a lék na moje pocuchané mateřské nervíky. ♥

Anonymní řekl(a)...

Krásný černý král a povedené korunky! Nejvíc mě ale zaujal královský plášť, kluci věčně lítají s malou dekou sešpendlenou kolem krku, už jsem uvažovala, co jim ušít, myslím, že tohle bude to pravé:-) Zuz.