sobota 17. prosince 2011

Šerifovy karty

V loňském školním roce byla u Matýska ve třídě velkým hitem karetní hra "Bang!". Pamatuju si i na období, kdy se jen ztěží našla během dne hodina, kdy by o "benguu" nepadla doma ani věta.... Tato doba už je (naštěstí) pryč, a Bang už se z piedestalu zařadil mezi normální společenské hry, hrané občas na střídačku s jinými. A mně už necuká při vyslovení onoho slova v levém koutku....
Už od toho urputně bangového období mne Maťa uhání o obal - karetník. Asi jsem potřebovala trochu překonat averzi k téhle hře, abych sedla ke stroji a jeho odrbanou krabičku nahradila něčím stylovějším a praktičtějším.

Přece když pod stromečkem nejspíš bude ležet rozšiřující řada téhle hry, je velmi vhodná příležitost tenhle dárek doladit.
Jeden karetník už asi před dvěma lety Maťa dostal a nosí v něm "normální" karty na tábory, skautské výpravy, dovolené, výlety a samože taky do školy. Používá ho opravdu hodně, mimo jiné i pro to, že tak může pohodlně přepravovat karty už rozdělené tak, jak potřebuje na určité hry, nebo kouzelnické triky (zatím umí dva:o)) Protože jsem ho fotila až teď po cca dvou letech používání, kdy zásah vodovkami už nevyřešila ani pračka, neukážu vám pohled ze všech úhlů (některé jsou vážně trochu eklhavt). Takže spíš jen pro představu - první prototyp v úpravě pro šestiletého.
A jeho mladší, zato větší (potřebuje pojmout dvojnásobný počet karet), a taky "dospělejší"  brácha. Se stylovou aplikací na přední straně a kontaktem pro případ ztráty na vnitřku. A samože kapsičkami, aby mohly být už rozdělené karty podle jejich funkcí.


Pokud se chcete inspirovat - přidávám pár postřehů:
Ušijte karetník jako obal na knížku, jen "klopy" budou delší a vprostřed prošité tak, aby vytvořily kapsičky.
Vnitřní díl je dobré podlepit nebo podšít výztuhou.
Zapínání jsem řešila jednou suchým zipem, u druhého knoflíkem, obojí je fajn.
Aplikace je vytištěná na speciální zažehlovací fólii a nažehlená na plátně. Pak už jsem postupovala jako při příšívání jakékoli jiné aplikace.
Tenhle karetník může být i hezkou zásobárnou třeba na sběratelské kartičky. Při správném pojetí strčí hravě do kapsy všechna kupovaná alba na karty. Nemluvě o ceně....
Ušití netrvá víc než jeden večer, takže do vánoc ještě stíháte ;o).

No, a teď doufám, že Maťa (případně i kamarádi práskači) nepatří mezi čtenáře matčina blogu. ☺


Všem pomocnicím a pomocníkům v Ježíškově dílně hodně zdaru!
j.

10 komentářů:

vexa řekl(a)...

Jani opět super, u nás ještě karty nefrčí, tak že by pexesovník? :-)

Barborka řekl(a)...

Ja mám niekedy pocit, že Ty by si ušila aj obal na hajzlíkdosku... a že by bol luxusný, o tom ani nepochybujem :)

Janusa řekl(a)...

Jani, zase je to nádhera!!! A pokud se k tomu dokopu, tak bych také mohla něco podobného spáchat, také máme oblíbené hry ;-)

Katka řekl(a)...

Jani, Ty jsi úžasná!!!! Karetník je krásný. Ten by ocenila určitě i moje mamka na karty :-))

Zuzulik řekl(a)...

Jani, suprovej nápad a díky za rady, jak na něj. U nás zase frčí UNO a ten origoš obal už taky dostal zabrat. Z toho zvého jsem unešenáááá :o)))))

Jana Cingr řekl(a)...

Zuzi, co je UNO? Musím si to vygooglit:o)
Baru, už tu občas padají vtipy, na co že jsem ještě neušila obal (no pár věcí by se našlo. Ale zase tak moc toho nebude:o))O tom obalu na záchodový prkýnko pouvažuju:o) Hele a jak jsi na tom vlastně s pouzdrem na pušku?
Věru, pexesovník by byla taky dobrá vychytávka. Tam by možná stačila i jen jedna kapsa. Nebo naopak víc kapes, každá na jiné pexeso.... no je to super myšlenka.
Kačenko, no, jasně, jestli se do toho pro mamku pustíš, tak se těším na fotky!
A děkuju Vám za kukačku i krásné komentáře, holky moje zlaté.

Lenka řekl(a)...

Bezva! Bang u mladého letěl vloni -dostal ho od ségry k Vánocům. Ale myslím, že na privátě ho hrají pořád. Musím se poptat, jak vypadá obal :o))

Dadouch řekl(a)...

Jani, já už nemám slov, jen se hluboce klaním.... Opět úžasný nápad i provedení.....

Mimoska řekl(a)...

Jani, karetník je čmankózní. Čupr nápad. Ten šerifovský je boží. U nás letí stále pexeso. Origoš krabičky už dostaly taky zabrat. Takže mám v plánu učmanit nějaké pytlíky či kapsičky na pexesa. Tož uvidím.

Michelle Paige řekl(a)...

This is such an adorable idea for playing cards! I'm stopping by your blog to thank you for posting my blog on your sidebar. What a fun surprise to see...thank you! Wishing you a Happy New Year!