pondělí 28. ledna 2013

O rytíři a víle

Letošní masopustní garderóba.
Kluci vyrazí plesat v rytířských oblecích z léta.

A na vílím kostýmu pro Mariánku řádím po maličkých chviličkách už od prosince.


 

Vílí kostým je vlastně jen taftová sukýnka v pase do gumy povrstvená okvětními lístky z taftu, tylu a organzy - všechny části jsou na okrajích zatavené nad plamínkem svíčky - proti vytřepení a také kvůli vytvarování.  Pak už jen bílé tílko s našitými taftovými a organzovými kytičkami a taftovými lístky, které jsou i na věnečku a pase sukýnky. 

Křídla mají kostru z nerezového drátu. potáhla jsem ji tylem, strukturu dotvořila organzovou vsadkou a vyšitým "žilkováním". Na zádech drží pomocí zavazovacích popruhů ze saténové stužky.
Po plesové sezóně bude vílí kostým uvolněn na hraní do naší "hastrošárnové" bedny. Už teď je vcelku jisté, že o něj budou mezi holčičími návštěvami u nás bitky :o).

Krásné plesání Vám všem.

sobota 19. ledna 2013

Zápisové

Od tohoto týdne máme doma další školačku.

Zatím ve statusu "čekatelka", o to však nadšenější.
Brzy ráno (nepředstavujte si pod tím 7. hodinu ranní - to už mám dopoledne - ti co jim občas ráno odpovídám na maily vědí :oD)........tedy brzy ráno v den D jsem se vzbudila s nápadem.
Večer jsem totiž zběžně prolistovala letošní zářijovou Burdu a narazila znovu na šatičky, které jsem chtěla šít hned v září...
No, všechno má svůj čas.


Takže po tom brzkém probuzení jsem měla převážnou část šatiček hotovou ještě než jsem začala budit děti do školky.
A odpoledne jsme mohly vyrazit v plné parádě.

Střih je tedy z Burdy 9/12, jako materiál jsem vybrala hebkou šedou směsovou teplejší látku, a mašlička je ze saténové stuhy luxusní kvality od Peťky.

Šatky vyšly na první dobrou bez větších úprav. Střih je malinko širší, ale v tomto případě to nevadí, tyhle šatičky jsou pro podvlečení tričkem jako dělané.
A na chladnější sezónu budou skvělé.
Možná i na první školní den.
I já bych si takové nechala líbit...:o)

Přeju hezký víkend a vašim předškoláčkům krásný zápisový den.
j.

čtvrtek 17. ledna 2013

Kožíškový

Minulé dny byly u nás ve znamení všudypřítomných chlupatých kousků z fleecu a kožešinek.
Šila jsem větší kolekci nákrčníků. Většinou poponáším práci po domě, abych mohla pracovat a zároveň být s dětma a i díky tomu  "srst" z odstřižků zamořila celou domácnost. A že je to fakt vážné, jsem si uvědomila při nálezu "srsti" v ledničce.
Prostě bez přitulení k válečku na odstranění chlupů z oděvu se nedalo vyjít ven.
Na druhou stranu se s odstřižky vyřádily děti.
Tonda zbytečky nejdřív jen tak stříhal a vzal to včetně rukávu.
Zdokumentováno:

Mariánka pak dala živelnému stříhání trochu formu a vyrobili si chlupaté zvířátkové koláže.
Tak máme teď ledničku plnou chlupatých obrázků. (Tentokrát jen zvenku).
Jinak už je domácnost odsrstěná, nákrčníky jsou nažehlené a srovnané "v obchůdku".
Postupně je fotíme a vkládáme do krámku na Fler. Tak přijďte nakouknout.
Hřejivé dny Vám všem!
J.

sobota 5. ledna 2013

Anička

Anička je skřítkulka.
Naší Mariánky vysněná skřítkulka.
Takže konečně zase jedna, co zůstane doma.
Narodila se o vánočních prázdninách a Mariánka se na jejím vzniku podílela tentokrát nejen louděním, ale i výběrem látek, přípravou heboučkých vláken na vlásky a mnohými upřesňujícími radami.
(Opravdu "mnohými"  :o))

Tak to je ona - Anička.

 Pro představu - co vše hraje při vzniku skřítků roli - Anička je Aničkou proto, že když jsme chystaly s Majdou vlásky, dívaly jsme se u toho na pohádku Tajemství staré bambitky, kde se jedna z hlavních postav jmenuje Anička. Ze stejného důvodu měla být skřítkulka původně zrzavá. Nakonec rozhodlo ladění látek, které bylo vybráno ještě před pohádkou a k rezatým vláskům tak úplně nesedělo. Je ovšem dost pravděpodobné, že zrzka bude některá z dalších skřítkulek :o).


Už mám od Máji dlouhý seznam, jaké další části oděvu bude Anička potřebovat.
Tentokrát se ani moc nebráním - bude to impuls k vytvoření a vychytání střihů na skřítčí oblečky, které bych ráda zařadila i do prodejního sortimentu.
Prvním počinem byla jednoduchá vestička na háček a čepička s bambulí.
A dalším kouskem budou gaťata a kabátek s rolničkou na kapuci. Mimochodem - upomínaný Májou 7x denně....... Vždycky si při těchto trpělivě opakovaných prosbách vzpomenu na firemní semináře (v minulém životě - před mateřskou) a na asertivní techniky...... no, naše děti jsou evidentně asertivní i bez seminářů.

Skřítkule Anička má optimálně cestovní velikost - vešla se Mariánce i do malé "kostelové" kabelky - k misálku a kapesníčkům. Jen jsme po návratu z kostela museli přiháčkovat k čepičce šňůrky na zavazování....a vyprat čepičku....
Ještě jsme tedy zjistili, že cingrlatí skřítci se vejdou do cingrlatích flaškovníků....
.... multifunkčnost nade vše:o).


Ještě přihodím fotku mojí radosti - nové kolekce látek, kterou jsem nakoupila zatím na zkoušku. Kvalita je vynikající, takže už mám jasno které dokoupím ve větším množství..... Můžete se těšit v nejbližší době na nové nákrčníky, pastelkovníky, ovečky, myšky, skřítky a několik úplných novinek z těchto látek.


A poslední fotka patří rychlošicímu počinu. Těsně před Štědrým dnem jsem přesně v duchu "mámdovolenounastrojaninesáhnu" dostala šicí nutkání a ušila alespoň nové potahy na židličky a válecí pytel.
Myslím, že o šití jako diagnóze jsem se rozepisovala přibližně před rokem.... není co dodávat....Holky, rozumíme si, že jo? :o)
Šicím bláznům zdar!
A vám všem hezký start do letoška.
J.